Dodany: 2011-12-28 14:00:39

 

Dawne formy płacenia podatkówMimo, iż koncepcja płacenia pewnych zobowiązań na rzecz państwa (lub innych instytucji władzy) jest tak stara jak sama idea społeczeństw centralnie zarządzanych, to formy ich uiszczania w przeciągu wieków ulegały zmianie wraz z realiami życia. Dawniej rozliczenie pit 2011 nie było potrzebne a podatki ściągane były w formie daniny.

 

Danina nie wymagała dokumentów takich jak rozliczenie pit 2011, miała ona bowiem charakter rzeczowy. Jako podatki oddawane były określone prawnie ilości płodów rolnych (najczęściej ziarna), żywego inwentarza czy wyrobów rzemieślniczych. Wymiar świadczenia najczęściej nie był zależny od wysokości dochodu, a od wielkości obszaru posiadanych gruntów, które w teorii daną ilość profitów powinny przynosić.

 

Ponadto, wtedy też, najczęściej to nie ludność składała rozliczenie pit 2011 do odpowiedniej instytucji, jak ma to miejsce obecnie. Urzędnik, zwany poborcą lub kolektorem, odwiedzając zamki, dwory i zagrody, oszacowywał wymiar należnego podatku oraz sam zbierał właściwą daninę. Rozdział dóbr przebiegał oddolnie – wasal zostawiał część sobie, resztę przekazując zwierzchnikowi..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Dawne formy płacenia podatków
Nick: