Dodany: 2011-12-28 14:08:45

 

Czym jest prawo podatkoweObecnie system stosunków społecznych jest tak skomplikowany, że niemal wszystkie dziedziny życia i działalności człowieka, są regulowane odgórnymi przepisami i zarządzeniami. Nie inaczej jest też w kwestii obligatoryjnego składania takich dokumentów jak rozliczenie pit 2011, oraz regulowania należności względem Urzędu Skarbowego.

Wszystkimi zagadnieniami, związanymi z tego typu świadczeniami wobec państwa, zajmuje się dział prawa, zwany podatkowym. Jest to odłam gałęzi przepisów finansowych, który reguluje wszystkie kwestie związane z tą sekcją (choćby rozliczenie pit 2011 i zasady jego dokonywania).

 

Prawo podatkowe odnosi się do takich obszarów jak: zobowiązania podatkowe (kto? komu? ile? z jakiego tytułu?), uprawnienia i obowiązki każdej ze stron (płatnika, inkasenta, kontrolera), wyznaczanie procedur składania i kontroli tego faktu (na przykład rozliczenie pit 2011), określanie właściwej wysokości świadczenia oraz podstawy jej wyliczenia czy kontrola skuteczności poboru podatków. Umieszczenie tych zapisów w obrębie jednej dziedziny pozwala na ich lepsze poznanie i uniknięcie sporów oraz nieporozumień..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Czym jest prawo podatkowe
Nick: