Dodany: 2011-12-28 14:28:45

 

Podatki dochodoweOd dawien dawna, by utrzymać przy życiu siebie i rodzinę, należało osiągać jakiś przychód. Kiedy liczyło się go w formie rzeczowej – płodów rolnych, inwentarza, wytworów własnych rąk – dziś ma to wymiar pieniężny. Od uzyskiwanego dochodu jednak, odprowadzać musimy pewne świadczenia na rzecz państwa, za podstawę tej czynności mając rozliczenie pit 2011.

 

Podatek, stanowiący procentowy udział w dochodzie każdego obywatela, nazywany jest nie bez racji dochodowym. Ten, którego wymiar określany jest w oparciu o rozliczenie pit 2011, zwany jest podatkiem od osób fizycznych, w skrócie PIT (z angielskiego: Personal Income Tax). Płacony jest on przez osoby prywatne i małe działalności gospodarcze, nie posiadające osobowości prawnej.

 

Obok niego, istnieje jeszcze tak zwany CIT (Corporate Income Tax), który z nie wymaga takich formularzy jak rozliczenie pit 2011, a już znacznie bardziej skomplikowanego zestawu dokumentów. Jest to świadczenie odprowadzane przez tak zwane osoby prawne, czyli wszelkiego rodzaju spółki i przedsiębiorstwa, najczęściej znacznej wielkości..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Podatki dochodowe
Nick: